Alp  Gürkan

işadamı

jeoloji mühendisi

Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Soma’daki yeni yatırımları devreye girince üretimini ikiye katlayan ve 500 milyon dolarlık yatırımla 300 megavatlık termik santral kurmak gibi hedefleri olan Gürkan 76 yaşında…

MTA (Maden Tetkik Arama Enstitüsü) jeoloji mühendisi olarak başladığı iş hayatında 48 yılı geri bıraktı. Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Gürkan’ın şirketleri Soma’daki üç sahada yılda yaklaşık 5.5 milyon ton kömür çıkartıyor. Çıkarttığı tüm kömürü TOKİ’ye (Türkiye Kömür işletmeleri) satan Soma Holding’in Işıklar sahasındaki yatırımları devreye girdiğinde 2014’te çıkardığı kömür miktarı iki katına çıkarak 10 milyon tona ulaşacak. Halen 5 bin 800 olan çalışan sayısının ise 7 bine yükseleceği öngörülüyordu.

Gürkan 2013 yılının Haziran ayında Para dergisine iddialı açıklamalarda bulunmuştu. Maden sektörünün ardından 26 yaşındaki oğlu Can Gürkan’ın ısrarı üzerine inşaat sektörüne de giren Soma Holding halen Maslak’ta 47 katlı ofis-rezidans projesi SpineTowers’ı yapıyor. Sıradaki AVM-ofis projesi ise Kartal’da olacak.

HABER

Türkiye’nin en büyük kömür üreticisi
14 Mayıs 2014

Soma’da en az 201 kişinin öldüğü facianın meydana geldiği madeni işleten Soma Holding’in patronu Alp Gürkan 140 dolarlık maliyeti nasıl 23,80 dolara çektiklerini övünerek anlatıyordu. Gürkan işin sırrını, “özel sektörün çalışma tarzı” olarak açıklamıştı.