Atagün Yalçınkaya

boks antrenörü

14 Aralık 1986 tarihinde Ankara’da doğdu.

Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Öğretmenlik Bölümü mezunu.

2004 yılında Atina Olimpiyatları’nda ikincilik aldı. Bu derecesiyle Muhammed Ali’den sonra olimpiyatlarda 17 yaşında final oynayan en genç boksör ünvanını aldı.

21 Haziran 2014 tarihinde Caferağa Spor Salonu’nda Furkan Ulaş Memiş ile yaptığı müsabakayla jübilesini yaptı.

Çeşitli gazete, tv, üniversite ve resmi kuruluşlarca defalarca yılın sporcusu seçildi.

Fenerbahçe Spor Kulübü Boks Şubesi antrenörü oldu.

BAŞARILARI

Baloton Boks Turnuvası 1.si Macaristan

Stranja Boks turnuvası 1.si Bulgaristan

Avrupa Şampiyonluğu Litvanya

Green Hill Cup 2.si Pakistan

Gençler Avrupa Boks Şampiyonası 1.si İtalya

Olimpiyat Elemeleri 2.si Azerbaycan

Ahmet Cömert Boks Turnuvası 1. (3 defa) Türkiye

2004 Atina Olimpiyat Oyunları 2.si Yunanistan

Akdeniz Oyunları 1.si İspanya

Okullar Arası Avrupa Şampiyonası 1. İtalya

7 kez Türkiye Şampiyonu

Ulusal ve Uluslararası birçok madalya

SERTİFİKALARI

1) Türkiye Boks Federasyonu 4. kademe antrenör belgesi

2) AİBA (Dünya Boks Birliği ) 2. Star uluslararası antrenör belgesi

3) Gazi Üniversitesi B.E.S.Y.O Öğretmenlik bölümü mezunu

4) Gençlik ve Spor genel müdürlüğü Antrenör gelişim semineri 2015 Antalya

5) Sporda gelişim ve antrenman bilimi Marmara Üniversitesi

HABER

Maça çıkarken annemin duası kulağımdaydı
1 Eylül 2004

Atina Olimpiyatları’nın son gününde boksta gümüş madalya kazanan Atagün Yalçınkaya Ankara Keçiören’de büyük bir coşku ile karşılandı.

Üç aydır ailesinden ve evinden uzak olan Atagün, kurban kesilerek karşılandı. “Ailemi çok özledim. Annemin duası her zaman kulaklarımdaydı.” diyen genç boksör, çok zor maçlar yaptığını, çalışmasının karşılığını aldığını söyledi. Anne Nezahat Yalçınkaya ise oğlunu kapıda görünce gözyaşlarına hakim olamadı. Atagün’ün suratındaki morluklara dikkat çeken annesi, “Ne yapmışlar benim oğluma. Gözlerinin altı morarmış.” diye hayıflandı. Daha sonra oğlunun küçükken de kendinden büyükleri dövdüğünü hatırlattı. Baba Osman Yalçınkaya ise duygularını şu sözlerle dile getirdi: “50 yaşımdayım; ama yeniden doğdum, yeniden yaşıyorum. Allah bu mutluluğu her babaya nasip etsin.” Aylardır hasret kaldığı ailesiyle görüştükten sonra sokağa çıkan Atagün’ü bu kez mahalle arkadaşları kapıda karşıladı. “Şampiyon Atagün” sloganları eşliğinde omuzlara alındı.

Atina Olimpiyat Oyunları’nda gümüş madalya kazanan 17 yaşındaki boksörümüz Atagün Yalçınkaya’nın annesi, oğlunun küçükken de kendinden büyükleri dövdüğünü söyledi. Anne Nezahat Yalçınkaya, “Çok hareketli, yerinde duramayan, çok yaramaz bir çocuktu.” dedi. Olimpiyatların son gününde boksta gümüş madalya kazanan Atagün Yalçınkaya mahallesinde büyük bir coşku ile karşılandı. Üç aydır ailesinden ve evinden uzak olan Atagün evine ve ailesine kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını söyleyerek, “Ailemi çok özledim. Annemin duası her zaman kulaklarımdaydı. Zor maçlar yaptım. Çalışmamın karşılığını aldığıma inanıyorum.” diye konuştu. Anne Nezahat Yalçınkaya ise oğlunu kapıda görünce gözyaşlarına hakim olamadı. Oğlunun maçlarını kalbinden rahatsız olduğu için güçlükle izlediğini belirten anne, Atagün’ün suratındaki morlukları görünce dayanamadı, “Ne yapmışlar benim oğluma. Gözlerinin altı morarmış, biraz da zayıflamış. Bunlar beni çok üzdü.” diyerek hayıflandı. Nezahat Yalçınkaya, Atagün’ün en çok mantıyı sevdiğini anlatarak, onun gelişi nedeniyle bir çok yemek yaptığını sözlerine ekledi. Emre Dalgıç, Ankara