Atifete Yahyaga

Kosova Cumhurbaşkanı

20 Nisan 1975 tarihinde Yakova’da doğdu. İlkokul, lise ve Hukuk Fakültesi’ni Priştine’de tamamladı. 2006/2007 öğretim yılında İngiltere’nin Mançester Üniversitesi’nden de mezun oldu. Priştine’de kriminel bölümünde yüksek lisans yaptı. Emniyet Müdürlüğü’nde bütün kademelerde görev aldı. Kosova Emniyet Müdür Yardımcılığı yaptı. Vekaleten genel müdürlük yaptı.

HABER

Kosova’ya kadın cumhurbaşkanı
Hürriyet 9 Nisan 2011

Kosova Meclisi, 17 Şubat 2008’de bağımsızlığını kazanan ülkenin cumhurbaşkanlığı koltuğuna 35 yaşındaki Atifete Yahyaga’yı seçti.

Ülkenin üçüncü ancak ilk kadın cumhurbaşkanı olan Yahyaga, Kosova Emniyet Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyordu. Milletvekillerinin oy birliği ile seçtiği Yahyaga, teşekkür konuşmasında “Böylesine üst bir siyasal göreve ulaşacağımı asla düşünemezdim, ancak ülkeme hizmete her zaman hazır durumdaydım” dedi.

Hedef AB üyeliği

Yahyaga ayrıca, demokratik ve çok etnikli birlik ve beraberlik içinde Avrupa Birliği yolunda ilerleyecek bir Kosova için çaba harcayacağını söyledi.Ulus, din, ırk ve cinsiyet farkı yapmadan bütün vatandaşların temsilcisi olacağını kaydeden Yahyaga, Sırbistan ile sorunların çözümü için çaba harcayacağını da sözlerine ekledi.